OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Barefoot obuv

Barefoot obuv

Zajisté požadujete pro své dítě tu nejlepší obuv a obuv takovou, která zaručí zdravý vývoj dětské nožičky. Velice probírané téma současné doby je obuv barefoot. Barefoot obuv vzhledem ke své konstrukci nemůže nahradit klasickou obuv, může být nošena, ale je potřeba dodržovat několik základních podmínek. Vždyť i vyjádření odborníků a výsledky studií zkoumajících dopad používání barefoot obuvi na stav nožní klenby, kloubů a svalů před jejím nošením spíše varují. O svém vypovídá i skutečnost, že v západních zemích a v USA, odkud bosá obuv přišla (mimochodem původně byla určena na běhání), trend nošení barefoot obuvi je již minulostí. Před nesprávným používáním barefoot obuvi a na nesprávných površích varují i takové společnosti, jako jsou Česká podiatrická společnost a Česká obuvnická a kožedělná asociace. Pokud zvažujete svému dítěti pořídit barefoot obuv, měli byste si být vědomi specifik, jaká barefoot obuv vyžaduje:

- Prvním krokem by měla být konzultace s dětským lékařem nebo ortopedem, zda je barefoot obuv vhodná právě pro vaše dítě. Existuje mnoho dětí, u kterých jsou vrozené vývojové či jiné vady nohou nebo celého pohybového aparátu a barefoot obuv pro ně není absolutně vhodná a může zdravotní stav zhoršit.

- Barefoot obuv vyžaduje jiný styl chůze nebo běhu, než běžná obuv. Na rozdíl od běžné obuvi, kdy se chodí po patách, vyžaduje barefoot obuv chůzi nebo běh po špičkách.

- Barefoot obuv je primárně určena pro chůzi nebo běh po měkkých površích jako je například tráva nebo písek. Barefoot obuv není vhodná vzhledem ke své konstrukci pro nošení na tvrdých površích, tedy například ve městě nebo na tvrdé a rovné podlaze.

- Barefoot obuv by měla být nošena krátkodobě, není určena pro dlouhodobé nošení. Pro dlouhodobější nošení je určena klasická městská vycházková nebo volnočasová obuv s patřičnými parametry nutnými pro zdravý vývoj dětské nožičky. Proti dlouhodobému nošení hovoří i konstrukce a materiály použité pro barefoot obuv, vzhledem k čemuž má tato obuv i omezenou životnost.

- Požadavky na barefoot obuv jsou takové, aby byla hodně široká (tedy neodpovídá tvaru nohy dítěte), aby měla tenké a co nejohebnější podešve (zejména v zimě chybí u barefoot obuvi dostatečné zateplení). Tato obuv je také mnohdy zhotovena pouze z usní bez podšívky, některá i bez stélek, což může být problém z hygienického hlediska (nošení barefoot obuvi naboso bez ponožek). Tyto aspekty byste měli před nákupem tohoto typu obuvi zvážit.

Protože nám záleží na zdravém vývoji dětských nožiček, doporučujeme vám před nákupem barefoot obuvi zvážit všechna pro a proti a pokud se pro barefoot obuv rozhodnete, dodržovat pravidla pro nošení tohoto typu obuvi. Měli byste si také uvědomit skutečnost, že pokud se dětská nožička nebude vyvíjet správně a dojde k nějakému poškození, nemusí se následky projevit hned, ale třeba až za 30 nebo 40 let. Na místě je zde paralela s domem. Pokud bude mít dům pevné a kvalitní základy, bude stavba sloužit desítky let. Pokud budou základy nekvalitní, po několika letech se může dům začít bortit. Stejné to je i s nohama. Zdravé nohy jsou předpokladem zdravého vývoje celého aparátu dětského těla. Pokud nebudou nohy v pořádku již od dětství, velice pravděpodobně se mohou v dospělosti dostavit problémy nejen s nohama (kolena, kyčle), ale mohou se přenést třeba i do páteře nebo i výš.

Na závěr vám doporučujeme navštívit stránky České obuvnické a kožedělné asociace, ze kterých jsme čerpali a kde je uveden k problematice barefoot obuvi obsáhlý článek: http://www.coka.cz/2-uncategorised/478-barefoot-obuv-vyjadreni-k-problematice-tzv-bose-obuvi