Obuv s membránou -TEX
Proč obuv s membránou
Možná si říkáte, proč mám pro své dítě pořídit obuv s membránou, jaké to pro mě bude mít výhody? Vždyť cena bývá vyšší než u boty bez membrány. Stalo se Vám někdy, že jste si vyzvedávali dítě ve školce a mělo promočené boty? Nebo jste jeli na hory a po chvíli strávené v mokrém sněhu Vaše dítko plakalo, že ho zebou nožičky? Potom už asi tušíte, že obuv s membránou by mohla těmto případům zabránit.
Složení boty s membránou
Když uvidíte vedle sebe dvě úplně stejně vyrobené boty, jednu s membránou a druhou bez membrány, potom rozdíl na první pohled nezjistíte. Boty budou stejně velké, stejně silné, stejně těžké. Rozdíl by jste zjistili až po rozříznutí boty. Bota s texovou membránou bude mít o jednu velmi tenkou vrstvu materiálu více. A právě tato vrstva zcela mění vlastnosti boty.
Pokud chcete řez boty s membránou vidět, přijďte do naší prodejny a takto upravenou botu si můžete prohlédnout včetně toho, jak vypadá membrána GORE-TEX®.
Co membrána umí?
Jak může mít tak tenká vrstvička tak zázračné účinky? Tajemství spočívá v "konstrukci" membrány. Na obrázku je vidět membrána GORE-TEX® pod mikroskopem. Membrána GORE-TEX obsahuje 1,4 miliardy (!) mikroskopických pórů na jeden centimetr čtvereční. Běžná kapka vody je asi 20.000 krát větší než póry v membráně a tudíž moc velká na to, aby membránou prošla. Naproti tomu molekuly vodní páry je asi 700 krát menší, než póry v membráně, a proto může membránou volně prostupovat. Proto když si Vaše dítě stoupne v obuvi s membránou do vody, zůstane noha suchá a pokud se mu zpotí nožička, potom dochází (za určitých podmínek uvedených dále, ne vždy) k odvětrávání potu z boty ven.
Co membrána neumí?
Není pravda, že když vaše dítě bude mít obuv s neporušenou membránou, nikdy nebude mít vlhké nebo mokré nohy. Příčinou je ale jiná skutečnost, než špatná funkce membrány. I když bude vaše dítě během dne naprosto v klidu bez jakékoliv aktivity, potom vlivem potních žláz na noze (v průměru 200 potních žláz na centimetr čtvereční) dojde k vypocení asi 20 ml vody. při vysoké námaze to je až 200 ml vody. Tato voda se musí dostat z boty ven. Pokud ale bude mít dítě nevhodné ponožky (velký podíl bavlny, která vodu nasákne a již nepustí dále), nebo bude bota ošetřena nevhodnou impregnací (ta zase uzavře prodyšnost vrchní vrstvy boty zevnitř ven), anebo nastanou takové podmínky, kdy se molekuly vodní páry nebudou moci pohybovat (např. velmi vysoká vlhkost okolního vzduchu), potom nastane právě stav, kdy dítě i v botě s membránou bude mít mokré nohy. PRODYŠNOST membrány neznamená, že bota se automaticky odvětrává, prodyšnost znamená, že membrána sama o sobě nezabraňuje pronikání molekul vodní páry skrz botu, jinými slovy že naprosto stejně vyrobené boty bez a s membránou se budou za stejných podmínek chovat naprosto stejně ohledně pronikání vodní páry skrz botu. Proto je velice důležité dodržovat pár zásad pro správnou funkčnost obuvi s membránou. Důležitá je i vlastní konstrukce obuvi, ale u renomovaných značek je správné složení vrstev obuvi zajištěno výrobcem pomocí velmi nákladného vývoje modelů obuvi s membránou. Membrána tedy NEUMÍ sloužit dobře za nevhodných podmínek.
Jak je membrána spojována?
Asi vás napadne i otázka, jak se membrána spojuje. Vnitřní část obuvi (s membránou) se skládá z několika dílů, které jsou k sobě přišity. Právě místem, kde jsou švy, by mohla do obuvi zatékat voda. Proto jsou tato místa přelepena páskou (na obrázku je páska vidět - viz řez v botě - bílá část boty). A přelepení švů je další know-how firmy. Je potřeba zajistit přesnou teplotu, podmínky lepení pásky atd. tak, aby přelepený šev nebyl slabým článkem membránového systému.
Je membrána jen jedna?
Odpověď zní: ne. Je několik výrobců membrán a absolutní špičkou je právě membrána GORE-TEX® použitá ve špičkové obuvi Superfit. Pro výrobu bot se používá sendvičový materiál podle typu boty. Na obrázku jsou tři různé sendviče s membránou GORE-TEX®. Zleva to je tenký materiál pro obuv GORE-TEX® Extended Comfort (pro mírné a teplejší podmínky, při intenzivnější aktivitě), dále silnější materiál pro obuv GORE-TEX® Performance Comfort (pro nejrůznější podmínky, pro jakékoliv outdoorové aktivity) a zcela vpravo je silný materiál pro obuv GORE-TEX® Insulated Comfort (pro chladné podmínky a pro zimní aktivity v přírodě).
Kde se membrána používá?
Asi Vás napadne, že oblastí, kde se může membrána použít, je asi více. Nejen u obuvi. Další oblastí je oblečení (bundy, rukavice, apod.). Možná Vás ale překvapí, že membrána GORE-TEX® byla původně používána v elektroprůmyslu pro izolaci vodičů - to je tedy třetí velká oblast použití membránového materiálu. A v neposlední řadě (v současné době na velkém vzestupu) je zdravotnictví.
A nakonec - co kvalita?
Je samozřejmé, že výroba špičkové membrány musí být neustále kontrolována, aby membrána plnila dokonale svoji funkci. Jak se kontroluje kvalita u membrány GORE-TEX®? V několika krocích. V první řadě to je při výrobě samotné membrány. Další etapou je kontrola u prototypu obuvi. Zde je kontrola nutná z důvodu použití i ostatních materiálů obuvi ve spojení s membránou, aby obuv jako celek plnila dokonale všechny svoje funkce a především aby použitými materiály nebyly degradovány vlastnosti membrány. Třetí fáze testování je odběr vzroků z vyrobených sérií obuvi určených pro trh. Zde se kontroluje, jak výrobce dodržuje výrobní postupy. Aby se ale nemohlo stát, že výrobce poskytne pro tyto testy jen vybrané bezvadné vzorky, následuje čtvrtá fáze kontroly. Tou je namátkový nákup obuvi přímo na prodejnách obuvi a testování těchto vzorků. Jen tak má koncový zákazník jistotu, že kupuje opravdu jen kvalitní obuv, kterou značka Superfit s membránou GORE-TEX® zcela jistě je.