Úvodní stránka » Ošetřování obuvi

Ošetřování obuvi

Několik zásad ošetřování obuvi

impregnace (normální)

Aby Vašim dětem obuv sloužila co nejdéle, je potřeba se o ni náležitě starat. Při nošení jsou botičky vystaveny povětrnostním vlivům a mechanickému namáhání, což může značným způsobem obuv poznamenat. Špinavé a promočené boty zajisté dítku neposkytnou to, co od nich očekáváte a dítko si bude určitě stěžovat, že mu je zima a má mokré nohy. Neochráněné boty budou také rychleji stárnout a může u nich docházet k popraskání vnějšího materiálu, který bude suchý a nebude vláčný. Předejít problémům můžete vhodným ošetřením a impregnací obuvi.

Odstranění nečistot

Před ošetřením obuvi je nutné ji nejprve očistit. Obuv zbavíme hrubých nečistot, omyjeme vlažnou vodou a kartáčkem (celokoženou obuv, a to semiš i broušenou kůži), nebo použijeme houbičku (kůže kombinovaná s textiliemi).

Sušení

Obuv nikdy nesušíme v blízkosti zdrojů tepla nebo na přímém slunci, necháme ji vyschnout přirozenou cestou.

Ošetření povrchu obuvi

Vnější povrch obuvi ošetříme vhodným prostředkem (koženou obuv můžeme promastit vhodným prostředkem), obuv naimpregnujeme podle doporučení výrobce impregnačního prostředku. Vhodné je i použití prostředků více v jednom, kdy jedním krokem (nastříkáním sprejem) obuv promastíme, oživíme a naimpregnujeme. Toto ošetření opakujeme podle doporučení výrobce prostředku, nejčastěji to bývá cca po 14 dnech.

Co získáme impregnací?

Impregnační vodoodpudivý prostředek vytvoří na povrchu boty vrstvičku, která zamezí vnějšímu materiálu boty, aby se do něj dostala voda. Tím je zajištěna ideální izolační funkce materiálu boty - aby bota tepelně izolovala, musí být suchá. Dále je zamezeno vzlínání vody přes horní okraj boty dovnitř boty. Je rovněž zamezeno usazování špíny ve vrchní vrstvě boty, protože přes impregnaci se špína do boty nemůže dostat. To má za následek i snazší čištění boty od špíny (samozřejmě čištění provádíme, až když špína zaschne).