Úvodní stránka » Ošetřování obuvi s membránou

Ošetřování obuvi s membránou

Proč je nutné obuv s membránou impregnovat

impregnace (normální)

Skutečnost, že obuv má membránu, neznamená, že se o ni nemusíme starat a obuv bude po několik let sloužit jako nová. Nošením obuvi dochází k jejímu ušpinění, drobnému poškozování vrchní vrstvy obuvi, na obuv působí voda a podobně. Impregnace slouží právě k tomu, aby byla vrchní vrstva obuvi před těmito vlivy chráněna. Nenaimpregnovaná z vnějšku mokrá obuv s membránou neznamená, že bude propouštět dovnitř boty vodu, tomu zabraňuje membrána. Mokrá a špinavá obuv však nebude plnit svoji funkci propustnosti molekul vodních par ven z boty (molekuly páry nemohou mokrou a špínou ucpanou vrchní vrstvou obuvi prostupovat). Z toho důvodu je nutné udržovat boty čisté a ošetřené vhodným prostředkem. U kožených bot navíc po nějaké době bez ošetřování může docházet k poškození kožené vrstvy vlivem vysušení - kůže potom praská.

Odstranění nečistot

Před ošetřením obuvi je nutné ji nejprve očistit. Obuv zbavíme hrubých nečistot, omyjeme vlažnou vodou a kartáčkem (celokoženou obuv, a to semiš i broušenou kůži), nebo použijeme houbičku (kůže kombinovaná s textiliemi).

Sušení

Obuv nikdy nesušíme v blízkosti zdrojů tepla nebo na přímém slunci, necháme ji vyschnout přirozenou cestou.

Ošetření povrchu obuvi

Vnější povrch obuvi ošetříme vhodným prostředkem (koženou obuv můžeme promastit vhodným prostředkem), obuv naimpregnujeme podle doporučení výrobce impregnačního prostředku. Vhodné je i použití prostředků více v jednom, kdy jedním krokem (nastříkáním sprejem) obuv promastíme, oživíme a naimpregnujeme. Toto ošetření opakujeme podle doporučení výrobce prostředku, nejčastěji to bývá cca po 14 dnech. Žádný produkt určený k ošetření obuvi nemůže poškodit samotnou membránu - ta je skrytá uvnitř mezi několika vrstvami. Nevhodný produkt (produkt, který není určený pro ošetření TEXové obuvi) však může znatelně snížit prodyšnost boty tím, že vrstvička impregnace znemožní průchod molekul vodní páry z boty ven. Vždy je tedy nutné použít prostředky speciálně určené na obuv s membránou (na prostředku musí být informace, že je vhodný na TEXovou obuv).

Co získáme impregnací?

Impregnační vodoodpudivý prostředek vytvoří na povrchu boty vrstvičku, která zamezí vnějšímu materiálu boty, aby se do něj dostala voda. Tím je zajištěna ideální izolační funkce materiálu boty - aby bota tepelně izolovala, musí být suchá. Dále je zamezeno vzlínání vody přes horní okraj boty dovnitř boty. Je rovněž zamezeno usazování špíny ve vrchní vrstvě boty, protože přes impregnaci se špína do boty nemůže dostat. To má za následek i snazší čištění boty od špíny (samozřejmě čištění provádíme, až když špína zaschne).